Dergi Tanıtım

Dergi Tanıtım


KAOS GL DERGİSİ

İlk sayısı 20 Eylül 1994’te çıkan Türkiye’nin en uzun soluk dergilerinden biri olan Kaos GL Dergisi, LGBT’lerin eşcinsellerin kendi sözlerini söyleyebilecekleri, kendi sorunlarına sahip çıkarak söz alabilecekleri ve bunları paylaşabilecekleri bir alan yaratmak amacıyla yayın hayatına devam etmektedir.

Bu yıl 24. yaşını dolduran KAOS GL dergisi bugüne kadar, toplum içinde görülmeyen ya da görmezden gelinen LGBT’lerin (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) kendi sözlerini söyledikleri, gündemlerini oluşturdukları ve tartıştıkları alternatif bir zemin oldu. Dergi, kadın örgütlerinden çeşitli sivil toplum kuruluşlarına, akademisyenlerden sanatçılara Türkiye’deki pek çok farklı kesime ulaşarak toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı da önemli bir misyon üstlendi.

Türkiye’nin en uzun soluklu ve tek LGBT yayını olan KAOS GL dergisi, hem Türkiye’deki cinsel politikalara katkıda bulunmak hem de Türkiye’deki LGBT hayatın ve kültürün en önemli belgesi olarak yayımlanmaya devam ediyor.

LGBT yaşam ve kültür dergisi Kaos GL dergisi, Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Transların yaşamlarını ve duruşlarını besleyecek sayfalarını her sayısında çoğaltıyor; LGBT’lerin gündeminde olup bitenleri yakından takip ederek içeriğini bu gündem üzerinden belirliyor.

Kaos GL Dergisi, İnternet sansürlerine, trans hayatların kabahatli sayılmalarına, eşcinsel erkeklerin ve trans kadınların nefret ablukasıyla kuşatılmasına, lezbiyenlerin varlığının kayda değer bile bulunmamasına karşı; “Yatak odanda ne yapıyorsan yap, beni ilgilendirmez”lerin kocaman bir yalan olduğunu hiç unutmayanlar ve ahlak, namus, aile yapısı, örf ve adetlerle mahpusa dönüşen yaşamlarının duvarlarını yıkarak yeniden kuranlarla birlikte yoluna devam ediyor.