Ütopya - 107

Ütopya - 107 - Kaos GL Dergi

Ütopya - 107

Temmuz-Ağustos / 2009 | 925

beyaz mantolu ütopya

Kendini ötekilikten ötekiliğe vuran; "1... 2... 3... Tıp!” oynamakla ağız atmosferini dolduran; tabağına konmuş bütün sıfatlan ve rolleri eliyle kışkışlayan; vitrinlerde asılı bırakılmış beyaz bir kadın mantosunun içinde kendine yer ve hayat bulan; bu mantoyu üzerine tam anlamıyla geçirdiğinde topuklarının çevresinde bir kez turlayan ve böylece ilk gülümsemesine imzasını atan bir kaygan-zemin varlığı... Oğuz Atay’ın Beyaz Mantolu Adam’ının bizim "Ütopya"mıza referans olmasının nedeni de bu olsa gerek... Hayatta bir türlü "dikiş tutturamayanların" hikâyesi... "Başka bir şey söylemek isteseydim, ona uygun kelimeler bulurdum" diyen Oğuz Atay’a imrenmek ve ardından da "Ütopya" kelimesinin yerine konabilecek bir kelime aramak... Aslında öylesine kökleri havada ve öylesine yabancı ki bu kelime, sokaklarda tutarsızca salınması nedeniyle "turist" zannedilen ve nereli olduğunun anlaşılması İçin çeşitli dillerde kendisine küfür edilen Beyaz Mantolu Adam ile neredeyse arasında fark yok... Biraz daha ayağı yere bassın diye, beyaz manto giydirdik biz yalnızca üzerine... Nasıl ifade ederiz ki "Ütopya’nın kadehinde kendimizden geçmeyi... Kelime olarak karşılığı bulunan ütopyalardan toparladık, güzergâhsız salınımlarla. Yeri geldi, tiyatro sahnesinde yeşeren Esmeray-hayallerini topladık, kimi zaman da Ezilenlerin A(nti)Politikliği Üzerine’leri... Can Yaman’ın yerde/gökte/bilumum her yerde kızaran/yeşeren/göveren "Domates, Biber, Patlıcanlarının yanına, Müjgan Abla’nın “Leyla’yı Beklerken”ki turuncu bir çekyatın üzerinde uzanışlarını ve televizyon karşısında beklemeye dalışlarını taşıdık...

Satranç masamızın 8x8’llk karesine, "Hem Kardeş, Hem Arkadaş" olan Hülya/Özge kardeşleri buyur-ettik. "Bunu Gerçekten îzlemelisiniz”lerden Aykan Safoğlu’na, "Annem Hakkında Her Şey" üzerine bize incilerini döken Antonia San Juan’a; ütopyayı "Google"layan Deniz Pekin’e; "Bütün fazlalıklar dökülüyor, gitmesi gereken her şey gidiyor." diyen İclal Aydın’ın "kalanlarına; Hande Öğüt’ün "Edebiyatta Cinsel ve Simgesel Değiş-tokuş"una, Adnan Yıldız’ın "Ütopyanın Yeniden İnşası ..."na, aşklarını ABD’den taaa buralara anlatan ve bu aşkta -Abby ve Mason isimli- 2 yemiş yetiştirmiş lezbiyen çift Terri ve Cathy’ye, sizi derginin sayfalarından kim bilir nerelere alıp götürecek olan daha nicelerinin yanında gereken rezervasyonları yaptık masamızda... Ve başladık şah&mat’lamaya!

Ütopyalarımız, başkalarınca "ucube" mi bulunur... Yoksa bu ütopyaların -Beyaz Mantolu Adam’ın kendisinden de beklendiği gibi- vitrinlerde mankenlik yapmaya devam etmelerinin daha iyi olacağında ve ayaklarının asfaltlarda hayat bulmamasının hepimizin hayrına yorulacağında mı karar kılınır, bilinmez... Ancak bizim "nefes almak”tan anladığımız şu ki, her ütopya giyilmeye, sokaklarda salındırılmaya ve bir daha hiç bulunamayacakmış gibi bir gülümseme koydurtmaya izin verilmesine değecek kadar "öteki"dir ve "değer"dir... Haydi Beyaz Mantolular, sahne ortasına, "dikiş tutturanlar"! selamlamaya!

Bir sonraki sayının dosyası için de şimdiden zihinlerimizi meşgul edelim: Lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel, travestl, Interseks, ibne, queer, sapkın, sevici, aktif-pasif, butch, femme, aktivist, eşcinsel, heteroseksüel, karşıcinsel, zıtcinsel, onur, gurur, cinsel yönelim, cinsel tercih, cinsel kimlik, cinsiyet kimliği ve aklımıza gelebilecek her tür "bizi tanımlayan kavramlar ve bizim tanımladıklarımız"... Norm dışıyız ama kavramlara sıkışmış mıyız? Seni ne tanımlar ya da tanımlamaz? LGBTT Sözlük mü çıkartsak; yoksa tüm tanımlayan sözcükleri çöpe mi atsak?

Kaos GL

   

İçindekiler:

  • Kaos GL’den
  • Homofobiye Karşı 4. Kez Buluştuk