Sayı - 80

Sayı - 80 - Kaos GL Dergi

Sayı - 80

Eylül-Ekim / 2003 | 789

Merhaba,

 

Yeni bir Kaos GL dergisi elinizde...

Dergimizde geçen sayıdan itibaren değişiklikler yapmaya çalıştığımızı, dergiyi mercek altına alarak yeni düzenlemelerde bulunacağımızı duyurmuştuk. Bu süre içinde daha iyi bir dergiyi nasıl yaratabiliriz ve bu konuda okuyucularımızla nasıl ortaklaşabiliriz sorusunu da beraberinde sora geldik. 10 senelik Kaos GL dergisi Türkiyeli eşcinsellerin katkısıyla bu günlere geldi. Biz de Kaos GL nehrine daha fazla kaynaktan su akmasını nasıl sağlarız diye düşünmeye başladık. Dergide düzenli bölümler oluşturduk. Önceden duyuracağımız dosya konularına yönelik çalışmalar yaparak, daha fazla insanla beraber çalışarak ortaklaşabileceğimizi düşündük.

Kültür sanat, haberler, gündem, yaşamın içinden bölümlerini ekledik.

 

Bu sayımızda internet dosyası oluşturduk. Sanallık–gerçeklik tartışmalarının halen sürdüğü günümüzde internetin gey ve lezbiyenlerin hayatlarına getirdikleri götürdükleri üzerine biraz düşünmek ve düşündürmek istedik. Gey ve lezbiyenler bir bir dolaplarından çıkarlarken internet ve chat odaları yeni dolaplar halini mi alıyorlar? Bu sorunun cevabını dergi üzerinden tartışarak bulabileceğimizi düşünüyoruz. İnternete dair düşüncelerinizi deneyimlerinizi bize iletebilirsiniz.

 

Geçen sayımızdaki dosya konumuz olan “aile” dosyası bu sayımızda da devam ediyor. Ayşegül’ün “aileye açılmak” başlıklı yazısının yanında, “Ailelerimize açılmadan önce cevaplamamız gereken sorular” başlıklı bir öneri yazısı da okunabilir.

 

Kültür–Sanat

Gey ve Lezbiyen filmleri, yeni çıkan kitaplar, film festivallerine dair yazılar, bize gelen hikayeleri bu bölümde okuyabileceksiniz.

Bu sayımızdaki Kültür–Sanat sayfalarında “Çoktan Aza İndirildik...” başlıklı Elif Şafak’la söyleşi yer alıyor. Michael Cunnigham’ın “Dünyanın Sonundaki Ev” romanına dair Evren  yazdı. “Batının Cinsel Kıyısı”na dair ise Tuba Özkan’ın eleştirilerini okuyabilirsiniz. Zeynep Sezgi’nin “Avrupa Film Festivali”ne dair değerlendirmeleri de bu bölümde yer alıyor. Ela’nın “Biliyorum” ve Fidel’in “Oyun” isimli denemeleri ile Kültür-Sanat sayfaları tamamlanıyor.

 

Yaşamın İçinden

Acılarımızı, kırgınlıklarımızı, sevgimizi, nefretimizi, eşcinselliğimizle barışmamızı barışamamamızı kısaca hayatımızı, tanıklıklarımızı paylaştığımız Yaşamın İçinden bölümünü yeniden dergiye yansıtmaya karar verdik. Bu bölümün devamının sağlanamamasının nedeni artık bu yazıların bize gelmemesiydi. Biz de bu bölüme sadece insanların yazmasını beklemek yerine söyleşi yaparak da gey ve lezbiyenlerin tanıklıklarını aktarılabileceğini düşünüyoruz.

Bu sayıda Yaşamın İçinden bölümünde “Cemaatte Gey Olmak” başlıklı söyleşiyi ve “Masada Kalan” başlıklı tanıklığı yayınlıyoruz. Herkesin yaşadığı tanıklıkları dergiye aktarmasını bekliyoruz. Sizin için günlük ve olağan olan bir olay bir başkası için çok fazla anlam ifade edebilir.

 

Gündem

Eşcinsel hareketinin gündeminde ne var? Diğer toplumsal mücadelelerle kesiştiğimiz anlarda neler oluyor? Biz Türkiye’nin gündeminde olan olayları nasıl değerlendiriyoruz? Diğer ülkelerdeki gey ve lezbiyenler ve örgütleri neler yapıyor ve biz buradan nasıl görüyoruz? Bu sorulara cevap teşkil eden metinler “Gündem” sayfalarında kendine yer bulacak. Gündemi takip edebilmemiz ve gündemin dergiye yansıması noktasında sizlerin de katkılarını bekliyoruz.

Bu sayımızda “Kadın Bakış Açısıyla Türk Ceza Yasa Tasarısı” çalışmaları ve “Kadınlar Geleceğe Bakıyor” başlıklı toplantıya dair yazılar ile “Ekonomik Şiddete Hayır” kampanyasıyla ilgili Nazik Işık’ın yazısı; 5. Adli Bilimler Kongresi’ndeki “Eşcinsel Cinayetleri” oturumuna konuşmacı olarak katılan Lambdaistanbul katılımcısı Can Yaman ile genel bir değerlendirme olarak Cihan Hüroğlu’nun yazılarını okuyabilirsiniz.

 

Belki sevindirici bir haber; bunca güzelliğin üstüne hemen onu da belirtelim... Zaten bu satırları okuduğunuza göre fark etmişsinizdir: Kaos GL dergisi arık 2.500.000. TL.

 

Dergiye siz de bir iki cümle bir şeyler karayabilirsiniz...

 

Sevgiyle kalın...

 

 

11. Türkiyeli Eşcinseller Buluşması

 

Türkiyeli eşcinsellerin 11. buluşması, Güztanbul, 27–29 Kasım 2003 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Gelişmeler ve program için buluşmaya ev sahipliği yapan Lambdaistanbul’la iletişime geçebilirsiniz.  

İçindekiler:

 • Sanal Alemde İletişim
 • Sanal Gerçekliğe Girdiğimde Hangi Bedeni Geride Bırakacağım?
 • İnternet ve Şiddet:
 • Internetten Gelen Şiddet: Tanıklıklar...
 • Fanteziler De Tek Tipleşti!
 • Bilitis: Lezbiyenlerin ve Biseksüel Kadınların Tartışma Listesi
 • Hayallerim, Internetim ve Ben
 • Yaşam Dersleri-Forum
 • Anne-Babanıza Açılmadan Önce Üstünde Düşünmeniz Gereken Bazı Sorular
 • Çok Cinsiyetli, Çok Kimlikli, Çok Sesli Olabilirdik, Çoktan Aza İndirildik.
 • Dünyanın Sonunda Bir Ev Var Mı?
 • haberler
 • Eşcinsellik Öldü mü?
 • Kadın Bakış Açısı İle Türk Ceza Kanunu Tasarısı
 • Gökkuşağının Altında
 • dış haberler
 • Türkiye’de Azınlık, Cemaatte de Gey Olmak...
 • ’O’nun Sevgisi Ne Kadardı?’