Sayı - 23

Sayı - 23 - Kaos GL Dergi

Sayı - 23

Temmuz-Ağustos / 1996 | 1001

Elinizde tuttuğunuz KAOS GL’nin, daha öncekilerden neden farklı olduğunu, bu şekil değişikliğinin öyküsünü merak ediyorsunuzdur. Her zaman böyle yazılar, "bir iyi haber, bir kötü haber" diye başlar, ama biz "iyi bir haber, fakat yetersiz bir iyi haber" diye başlıyoruz. 

Şöyle ki artık 32 sayfayız; 16 sayfayla başladığımız yayın hayatımıza 24 sayfayla devam ediyorduk. Ama 24 sayfa bize yetmiyordu. Pek çok yazı elimizde sıra bekliyordu. Biz de, sınırlı ekonomik koşullarımız çerçevesinde derginin boyutlarını küçülttük ve sayfa sayımızı arttırdık. Ama eski büyüklükteki dergilerin bir sayfası ile şimdiki derginin bir sayfası eşit miktarda yazı alıyor.

Peki bu iyi haber neden yetersiz? Çünkü sayfalar bize yine de yetmiyor. 21. sayımızda başlattığımız "Nasıl Bir Eşcinsel Hareket" tartışmasını, yerimiz olmadığından ve bu konudaki bütün yazılara topluca yer vermek istediğimizden önümüzdeki sayıya bıraktık. Ayrıca, dergimizin her ay sabit olan köşelerini yazılar elimizde olduğu halde dergiye koyamıyoruz. Yine de, her türlü ürününüzü bize göndermeye devam edin: Yazı, anı, yorum, haber, karikatür...

KAOS GL’nin popülerlik adına günceli yakalamak gibi bir kaygısının olmadığı biliniyor. Çünkü bu tarz bir yaklaşım, olanlardan popülerlik adına bahsetmeyi ama insanların konuya ilgisi söndüğünde, olayların sonucu hakkında bile bilgi vermemeyi getirir. Dolayısıyla bu günlerde gazetelerde, dergilerde Refah-Yol iktidarı, tutsakların ölüm oruçları ve hapishane dışında tutsaklar için kapı kapı dolaşıp cop yiyen anneler hakkında pek çok şey okuyabilirsiniz. Fakat devir reyting devri, hiç güven olmuyor. Bu sorunlar, bizim günlük hayatımızı bire bir etkileyip belirlediği için olanları bilmiyor veya unutuyor değiliz. Hele hele dergi ve gazetelerin pek çoğu gibi ilerde unutmamız hiç mümkün değil. Şimdilik sessiz protestomuzla, kapakta sunuyoruz gördüklerimizi. İlerki sayılarımızda, unutmamak ve unutturmamak adına bu konulara yer vereceğiz

Aranızdan takip edenler, ARKADAŞ RADYO’da (88.4-ANKARA) her salı, 22.00-23.00 arasında hazırlayıp sunduğumuz "RADYO KAOS" adlı gay ve lezbiyen kültür programını dinlemiştir. Programlarda üstünde durduğumuz konuları da dergimize aktarmak istemiştik. Özellikle 2 Temmuz 1996 gecesi, tarih itibariyle hazırladığımız din ağırlıklı programımızı bu sayımıza koymayı plânlarken, yine bir sonraki sayıya bırakmak zorunda kaldık. Umudumuz ileriki sayılarımızda, sabırla bekleyen bütün yazıları sizlere ulaştırabilmek.

Aramızdaki iletişimin ve etkileşimin artması dileğiyle...

NOT:Mektuplarının yayınlanmasını bekleyen okurlarımız; teknik nedenlerle bu sayımızda mektuplarınıza yer veremiyoruz. Önümüzdeki sayıyı bekleyin.

 

 

İçindekiler:

  • ÖZGÜRLÜK HAREKETİ
  • VE HOMOFOBİ
  • Şehir
  • ARTEMiS’iN TAPINAĞI
  • DIŞ MİHRAKLAR
  • SÖYLEŞİ
  • SAVAŞIN TÜMÜ DEĞİL, YALNIZCA BİR MUHAREBE...
  • ERKEKLER DE TECAVÜZE UĞRAR, HETEROSEKSÜELLER DAHİL
  • İSTANBUL KANATLARIMIN ALTINDA, EŞCİNSELLİK İSE AYAKLAR ALTINDA