Sayı - 14

Sayı - 14 - Kaos GL Dergi

Sayı - 14

Eylül-Ekim / 1995 | 916

MERHABA!

Bir sayılık gecikme ile amblemimizi sunuyoruz. Emre’nin de belirttiği gibi öneri ve eleştirilerinizi bekliyoruz.

 

Kapak vurgusunu da oluşturan Gay’e’nin yazısı, baştan beri üzerinde durduğumuz birçok noktayı yeniden açımlıyor. 3. ve 4. sayfada yer alan bu yazının heteroseksüel arkadaşların birçok kaygısına da yanıt olacağını düşünüyoruz.

 

Esat, bize “Gay’liği Yaşamak/Yaşayamamak” başlıklı yazısıyla, eşcinsel camiadan gözlemler sunuyor. 5. sayfadaki bu yazıyı okurken iğne/çuvaldız espirisini aklımıza getirelim.

 

Atilla elinde bir yazı ile bize geldiğinde, “eyvah, pornografi5 mi” diye kaçışırken, “Zamanın Kıyısındaki Kadın” kitabından yola çıkarak hazırlamış olduğu yazı ile karşılaştık. 6., 7. ve 8. sayfalarda okuyacağınız bu yazı sonrası sizlerin de bu kitabı edineceğinizi umuyoruz.

 

Bu sayıda iki kartpostalımız var. İleride kitaplaştırmayı düşündüğümüz bu bölümü gerçekten çok önemsiyoruz. Sizlerin de “kartpostal”ınızı bekliyoruz. “Yaşamın İçinden Kartpostallar”, 9., 10. ve 11. sayfalarımızda.

 

12., 13. ve 14. sayfalarımızda bir çeviri yazı var. Yeşim, ‘“yalnız” bir kadın olarak lezbiyen’ yazısını American Journal Of Psychotherapy dergisinin Ekim 1981 tarihli 4. sayısından aldı. Bu makale Nanette Gartrell tarafından 1980 (3-9 Mayıs)’da Amerikan Psikiyatri Birliği (APA)’nın 133. Yıllık Toplantısında sunuldu.

 

Önümüzdeki sayılarda Gartrell’in savunduklarına karşı, Charles W. Socarides’in eleştirisini ve bu eleştiriye Gartrell’in yanıtını yayınlayacağız.

 

Nanetta Gartrell’in bu yazısı yalnızca lezbiyenleri ilgilendiren bir yazı olmayıp aynı zamanda Sinan Düzyürek’in yöntemsel ve teorik açılımları ile terapistlere önerileri öncesinde bir tecrübeler süreci olarak da okunabilir.

 

15. sayfada başlayan ve 8 sayfa süren Sinan Düzyürek’in “Homofobik Önyargı, Eşcinsel Bireyler ve Terapistleri” başlıklı yazısı uzun olduğu için sizi ürkütmesin. Biz bu yazının zevkle okunacağını ve mutlaka okunması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Dergiyi aldığınıza göre yeni fiyatı da öğrenmiş oldunuz. Önümüzdeki sayı çıkana kadar abone olacaklar eski fiyatımızdan yararlanabilecekler. Yani;

                        6 aylık              300.000.-TL + 100.000.-TL Posta Ücreti

                        1 yıllık             600.000.-TL + 200.000.-TL Posta Ücreti

Bu olanaktan yararlanmak için yapmanız gereken Türkiye İş Bankası Ankara Meşrutiyet Şubesi Ali Özbaş 0544328 no’lu hesaba abone bedelini yatırıp banka dekontunuzu/fotokopisini ve abonelik sürenizi belirten notunuzu Ali Özbaş, P.K. 53 Cebeci / ANKARA adresine yollamanız.

 

Satış noktalarımız Ankara ve İstanbul’da yeni kitapevleri ile çoğalırken, Denizli ili de Kaos GL’ye kavuştu. Denizli’de İleri ve Kibele Kitapevlerinde dergimizi bulabilirsiniz.

 

Kasım’ın 20’sinde görüşmek üzere yazı ve mektuplarınızı bekliyoruz. 

İçindekiler:

 • MERHABA!
 • Eşcinsellerin Kurtuluşu aynı zamanda Heteroseksüelleri de Özgürleştirecektir.
 • Erkekler ‘özgürleşmek’ istiyor
 • GAY’LİĞİ YAŞA(yama)MAK!
 • ZAMANIN KIYISINDAKi KADIN
 • YAŞAMIN İÇİNDEN KARTPOSTALLAR...
 • KISA BİR KARTPOSTAL...
 • "yanlız" bir kadın olarak lezbiyen
 • KİLİM BAR
 • HOMOFOBİK ÖNYARGI, EŞCİNSEL BİREYLER ve TERAPİSTLERİ
 • Şiirler