Sayı - 18

Sayı - 18 - Kaos GL Publication

Sayı - 18

Ocak-Şubat / 1996 | 883

Yeni bir sayıyla herkese merhaba. Belki birçoğunuz bayram tatiline gidecektir. Ama biz yine zamanında, bir dergi sunuyoruz size.

 

Bu sayımızda “seminer” dikkatinizi çekecektir. Kaos GL Grubu’nun haftalık toplantılarında gerçekleştirilen bir diziden, sizlerle paylaşmak için aktarıyoruz. Kaos GL Grubu, eşcinsellerin en çok etkilendikleri kurumları ve toplumsal ilişkileri düzenli olarak tartışıyor. Konularından dolayı bazı tartışmalar aynı zamanda bir grup terapi işlevi de görüyor. Paylaşma ve dayanışmanın önemi doğrudan ortaya çıkıyor ve etkisini gösteriyor. Seminer ve tartışmalar hızlı yazan iki arkadaş tarafından not ediliyor. Belki kopukluklar olabilir. Yine de bir bütünlük yakalamak mümkün. Bu tartışmalara sizlerin de katılması gerektiğini anımsatırız. Yeni ilişkiler ve yeni bir hayat birlikte yaratılabilir. Nefret ve bilinç ancak yanyana gittiğinde, yıkım anlamlı olabilir.

 

Bu sayımızda, belki de çoğunluk okurumuzun adını ilk kez duyduğu bir kadını ve mücadelesini tanıtıyoruz: Emma Goldman. Daha doğrusu Emine Özkaya tanıtıyor. Emine Özkaya’nın bu yazısı daha önce mevsimlik bir dergide yer aldı. Bu yazının birinci bölümünü (biz ayırdık) veriyoruz. İkinci bölümü biraz fazla uzun. Ama hem Emma Goldman’ın düşüncelerini ve mücadelesini tanımak için hem de Simon Karlinski’nin yazısını tamamlayacağını düşündüğümüz için önümüzdeki sayılarda mutlaka yayınlayacağız. Özgürlük mücadelesinde aynı zamanda ve kesinlikle toplumsal hafıza kaybına karşı da mücadele etmenin aciliyeti ve önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Emma Goldman’ı yalnızca kadınların değil erkeklerin de tanıması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Bu sayımızda Sırbistan’dan bir gay ve lezbiyen grubunu kısaca tanıtıyoruz. Arkadia ve Sırbistan’la ilgili önümüzdeki sayılarda daha ayrıntılı bir yazı olacak. Ayrıca Uluslararası Gay Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu’nun (IGLHRC) derlediği bir kitaptan başka ülkeleri de tanıyacağız. Bu arada IGLHRC’nın ABD’li genç gay ve lezbiyenlerle ilgili bir haberini ILGA Bulletin’den çevirdik. Mutlaka okuyun!

 

Mustafa arkadaş bize güzel ve ilginç bir metin yollamış. Biz, ondan yazılarının devam etmesini bekliyoruz.

 

Erkekler ve Estetik’i Gay’e Efendisiz kaleme aldı. Bu konunun tartışması bitmez! Bu yazıyı, bir tartışma için ön metin olarak okuyabilirsiniz. Eleştiri ve katılımınızı bekleriz.

 

Yaşamın İçinden Kartpostallar devam ediyor. Bu sayıda iki katılım var. Kartpostallarınızı sizler ne zaman yolluyorsunuz?

 

Bu sayımızda “ilginç” bir mektup okuyacaksınız. Bay Doktor’un mektubunu olduğu gibi yayınlıyoruz. Aydın ve müslüman kardeşimizin hakkımızdaki görüşlerini mutlaka okuyunuz. Asıl ilginç olan sözkonusu görüşler, “müslüman” olsun ya da olmasın birçok aydın ve bilimci tarafından savunuluyor olmasıdır. Biz bu faşizan yaklaşımı ve bütün dinleri gayet iyi tanıyoruz. Onların “ahlaki yücelişi” olsa olsa zaten mücadelesini verdiğimiz özgürlükçü etiğimizi yaratma ve geliştirme sürecinde bize hız verir. 

Content:

 • Kaos GL’den
 • HAYALLERİN KIZI: Emma Goldman
 • SEMİNER-AİLE
 • LEZBİYEN İLİŞKİLER HANGİ NEDENLERLE BAŞARISIZLIĞA UĞRAMAKTADIR?
 • BİR SERÜVENDİR HER EŞCİNSEL İLİŞKİ
 • İP CAMBAZI EŞCİNSELLER
 • YAŞAMIN İÇİNDEN KARTPOSTALLAR...
 • “ERKEKLER FARKLILAŞIYOR” MU? ERKEKLER VE ESTETİK
 • ARTEMiS’iN TAPINAĞI-MODA SENDROMLARI
 • MEKTUP
 • ILGA BULLETIN’den (1995, sayı 4)
 • KÖTÜ KAN