Sayı - 16

Sayı - 16 - Kaos GL Publication

Sayı - 16

Kasım-Aralık / 1995 | 1030

Belki de 16. sayımız elinize geçtiğinde, “seçim” çoktan bitmiş olacak. Kasım sayımızı çıkartacağımızda durumlar henüz net değildi. Bir özel sayı hazırlamayı düşündük ama malum koşullardan dolayı vazgeçtik. Her durumda Bakunin’in yazısı okunabilir. Oy kullanmış da olsanız bu yazıyı okuyun!

 

Bu sayımız çeviri ağırlıklı oldu. Büyük olasılıkla önümüzdeki sayı da çeviri ağırlıklı olacak. Siz yine de çevirilerinizle birlikte her türlü yazı ve ürünlerinizi göndermeyi ihmal etmeyin.

 

Simon Karlinski’nin yazısını aslında “Kasım” sayısı için düşünmüştük. Bu aya kısmet oldu. İkiye bölmenin mümkün olmadığı bir metindi. Ve sekiz sayfa olarak yayınlamak durumunda kaldık. Uzun diye okumamazlık yapmıyorsunuz. Çünkü gerçeklerin ve söylencelerin birbirine karıştığı bir döneme ışık tutuyor. Türkiye’de bir çok kesimin, eşcinsellere dair görüşlerinin kaynağının ne olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda ezilenlerin ve sömürülenlerin gerçekleştirdiği devrimin, onu gasp eden iktidar tarafından nasıl boğulduğunu da okuyacaksınız.

 

Venüs’ün Kızkardeşleri tarafından gönderilen çeviri metinle bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz. Önümüzdeki sayıda Venüs’ün Kızkardeşleri’nden bir çeviri daha olacak.

 

Kaos GL’ye Hamburg’tan katılan Sibel Türker, bu sayımızda çevirileri ve bir Hamburg haber-yorumuyla katılıyor.

 

Yasemin Özalp, Kaos Lezbiyenlerinden. Yani bizden biri. Ayrıca bu sayımızda Kaos Lezbiyenlerinin bir çağrısı yer alıyor. Bir göz atın.

 

Başak Upar’ı ve Tartışmayı sürekli okurlarımız bilirler. Başak Upar Kaos GL’ye İstanbul’dan katılıyor.

 

Socarides’in eleştirisi ve Gartrell’in yanıtını bu sayımızda nihayet okuyabileceksiniz. Tabi önce 14. sayımızdaki Gartrell’in yazısını tekrar okursanız iyi olur. Dr. Socarides’in sözümona eleştirisini okurken (maalesef buna katlanmanız gerekiyor) gülmekten ve sinirlenmekten kendinizi alamayacaksınız. Dr. Socarides, yüzyıllık Freudyen martavalların dışında yeni bir şey söylemediği gibi profesyonelce çarpıtmaktan geri kalmıyor. Tipik bir heteroseksist olan Bay Socarides’in oğlu ne acı ki(!) bir gay aktivisti. Dr. Socarides’in sözünü ettiği kitabı ve oğlu ile ilgili çeviriler önümüzdeki sayılarda yer alacak.

 

Beyin araştırmaları ile ilgili gelişmeleri takip ediyorsunuzdur. 12. sayımızda kapak yapmıştık. Bu sayımızda, beyin araştırmalarından kalkarak genel olarak bilimi eleştiren bir yazıyı (Alçaklar!) Gay’e Efendisiz hazırladı.

 

Önümüzdeki sayı psikoloji ve psikiyatri ağırlıklı olacak. Her türlü katkınızı bekliyoruz. 

Content:

 • Kaos GL’den
 • KAPİTALİZMİN ÇARKI DÖNÜYOR ALÇAKLAR!
 • Rusya’da Gay Kültürü ve Edebiyatı
 • LEZBIYENLIKLE ILGILI 10 ÖNYARGILI SORU:
 • ARTEMiS’iN TAPINAĞI
 • YAŞAMIN İÇİNDEN KARTPOSTALLAR...
 • BAKISIK TARTISMASINDA SON DURUM...
 • Hamburg Homofobileri
 • KADIN EŞCİNSELLİĞİNE PSİKOANALİTİK BAKIŞ " ’YALNIZ’ BİR KADIN OLARAK LEZBİYEN " HAKKINDA BİR TARTIŞMA
 • LEZBIA MAGAZINE’den Çeviriler
 • EVRENSEL OY HAKKI YANILSAMASI