Bahar Gelirken Bir Okuma Listesi

Eren

Sayı: 177, Sayfa: 13,14

Eren

 

Evlere, odalara kapandığımız, seyahat edemediğimiz, evden dışarı çıkarken bile sorguladığımız bu zamanlarda başka dünyaları, gezegenleri dolaşmayı, farklı insanlar tanımayı kitaplar sayesinde yaşıyoruz. 1 yıldır sadece roman okuyanı da var, felsefe ve tarih kitaplarından kafasını ayırmayanı da yeni yeni kitap okumaya başlayanı da… Bu kitaplar hepimiz için lubunya! Bol bol okumalı, bol bol düşünmeli ve hayallerle dolu bir yılınız olsun diye size aşağıdaki kitap listesini hazırladım.

 

 

Öteki Erkekler

Sel Yayıncılık

Yazar: Aras Güngör

Basım Tarihi: 2013; Tekrar Basım: 2019

 

Bir tanıklıklar seçkisi olan Öteki Erkekler Türkiye’nin birçok tarafından trans erkeklerin ve doğumda-kadın-atfedilmiş transların deneyimlerini, yaşamdaki karşılaştıkları zorlukları anlatıyor. Silinmeye çalışılmış trans erkeklerin varlığını ve hayatlarının birçok boyutunu okuyucuya sunan kitap 2013’teki ilk basımından sonra 2019’da ikinci baskısını yaptı. Kitap, cinsiyet eşitsizliğinin bir cis kadın-erkek ikilemindeki sorgulamadan ibaret olmadığını gösteriyor ve trans hikâyelerini toplumsal cinsiyet eşitsizliği tartışmalarının merkezine yerleştiriyor. Aynı zamanda da yazılı kültüre trans erkeklerin tanıklıklarını dahil ederek LGBTİ+ ve queer yazım tarihine katkıda bulunuyor.

 

Cinsel Normalliğin Kuruluşu

Metis Yayıncılık

Yazar: Ezgi Sarıtaş

Basım Tarihi: 2020

 

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden şu ana dek birçok yerde karşınıza çıkabileceğini inandığım Cinsel Normalliğin Kuruluşu, Ezgi Sarıtaş’ın ilk kitabı. Osmanlı dönemindeki daha akışkan cinsel algıdan şu anki cinsel algıya nasıl gelindiğini Geç Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi’nde yapılmış çeşitli projeler üzerinden anlatan Ezgi, bize çeşitli tutarsızlıkları, olmayışları ve zigzagları gösteriyor. Kitapta tek bir metod kullanılmamış, edebi araştırmalar da tarihi araştırmalar kadar okuyucuyla buluşuyor. Kitap coğrafyadaki erotizmin ne kadar heteroseksüel olmayan ilişkiler üzerinde geliştiğini gösteriyor. Queer kuramının Osmanlı ve Türkiye tarihine bakışta kullanılmasıyla Ezgi hepimize bir pencere açıyor. Ancak bu pencere geçmişe özenmeye mi bağdaştırılır yoksa geleceğe umutla mı o tamamıyla size kalmış.

 

Hamamname

Metis Yayıncılık

Yazar: Murathan Mungan

Basım Tarihi: Ağustos 2020; Son Basım: Ekim 2020

 

İstanbul’un ve Türkiye coğrafyasının tarihini hamamlar üzerinden yazmaya çalışsaydık nasıl olurdu? Pek düşünmeye gerek yok, Murathan Mungan yazmış bizim için. Bir cinin yüzyıllar önce yerleştiği bir hamamdan yaşadıklarını, gördüklerini anlattığı bu kitap tarihe sadece hamamlar üzerinden bir bakış açısı değil, ayrıca insan dışı bir varlığın gözlerinden bizi anlatıyor.

 

Murathan Mungan’ın ‘başka yazarlarla bir söyleşi ve onlara bir atıf oldu’ dediği kitap gizemlerle dolu. Hem gizli, sırlarla dolu hem de topluma açık olan hamamlar yıllar içerisinde nasıl bir değişim yolculuğundaydı? Hadi hep beraber inceleyelim.

 

Yeni Kız

Sola Unitas Yayıncılık

Yazar: Rhyannon Styles; Çeviri: Şeyma Tahan

Basım Tarihi: 2019

 

Rhyannon Styles, iki yıl önce Türkçeye çevrilmiş olan otobiyografisinde kendi cinsiyet kimliğiyle mücadelesi, barışmasını ve transuyum sürecini anlatıyor. Tüm bunları bir mücadele ve barışma süreci olarak tanımlayan Styles yaşantısındaki hiçbir detayı atlamıyor. Hayatını bütün gerçekliğiyle okuyucunun gözleri önüne seren Styles’ın kitabı hem transların her alanda var olduğunu tekrar gösteriyor hem de yazılan, anlatılan kadın otobiyografilerinin kısıtlayıcılığını ortaya çıkarıyor. Bir kadının kendini bulma hikayesini, tüm bunların perspektifinden dinlemek, tanık olmak isterseniz bu kitap tam size göre.

 

Neoliberalizmin Harabelerinde

Metis Yayıncılık

Yazar: Wendy Brown; Çeviri: Bülent O. Doğan

Basım Tarihi: Şubat 2021

 

Tanınmış siyaset kuramcısı Wendy Brown’un klasik eseri Metis Yayıncılık’la çıktı. Klasik sağ’ın neoliberalizmi kullanarak güç elde etmesini analiz eden Brown, analizlerini ABD bağlamında tutsa da ABD ekonomisinin dünyaya etkisi üzerinden neoliberalizmin hepimiz üzerinde olan etkisini anlatıyor. Neoliberalizmin yarattığı harabeleri, neoliberalizmin ve dünya sağı ile solu’nun bu harabelerle nasıl mücadele ettiği, şu anki sol’un nasıl kendini konumlandıracağı konusunda izlenimleri okuyucuyla paylaşıyor. Toplumsal çöküşleri ve siyasi harabeleşmeyi Wendy Brown’un gözünden tartışmak için güzel bir kaynak.

 

 

İsterseniz Wendy’le siyaset tartışın, isterseniz bir hamamdaki cin olun ve tarihi yaşayın. İsterseniz Rhyannon’la bir transın otobiyografisini okuyun, isterseniz Ezgi?yle Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı coğrafyalarında heteronormatifliğin kuruluşunu inceleyin. Ancak zaman buldukça okuyun. Okudukça başka dünyalara dalalım, bir şeyler öğrenelim, kafamızda güzel soru işaretleri oluşsun. Benim bu yılın başında okumanızı önerdiğim kitaplar bunlar. Hepsinin farklı bir şey sunduğunu ve LGBTI+ hayatları yansıttığını veya hayatlara bir şeyler kattığını düşünüyorum. Sevgiyle dolu, bol kitaplı bir seneniz olsun.