Psikolojik Sağlığımızı Korumak İçin Öneriler

Gizem Gülmez

Sayı: 173, Sayfa: 56

Coronavirüs nedeniyle sosyal izolasyon yaşadığımız bugünlerde psikolojik sağlığımızı da unutmayalım.

Coronavirüs, yaşamlarımıza dair oluşturduğu tehditle güvenlik algımızı sarsarken, sosyal izolasyonla da yaşamlarımızı kısıtlayıp, gündelik rutinimizi değiştirerek psikolojimizi pek çok açıdan olumsuz yönde etkileyebilir. Fiziksel sağlığımızı korumak için alacağımız önlemler konusunda hepimiz bilgi sahibiz. Peki psikolojik sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz?

 

Günlük rutinler belirleyin.

Yeni bir film ya da kitap listesi oluşturabilir, egzersiz yapabilir, pek çok üniversitenin ücretsiz erişime açmış olduğu online eğitimlere katılarak kendinizi zenginleştirebilir, dünyaca ünlü müzelerde online gezintilere çıkabilirsiniz.

Fiziksel sağlığınıza dikkat edin.

Sürekli evde geçen bugünlerde yeme alışkanlıklarınız, uyku düzeniniz değişebilir. Sağlık diyetler tercih edin, günlük egzersiz rutinleri belirleyin ve uykunuza dikkat edin.

Diğerleriyle iletişimde kalın.

İnsanlarla fiziksel olarak bir araya gelemeseniz dahi görüntülü ya da görüntüsüz konuşmalarla sosyalleşmeye devam edebilir, sevdiklerinizden destek alabilir ve destek verebilirsiniz. 

Bu durumu sonunda kendinize zaman ayırmak için bir fırsat olarak görün.

Şimdi biriktirdiğiniz işleri tamamlayabilir, uzun zamandır okumak istediğiniz kitapları okuyabilir, izlemek istediğiniz filmleri izleyebilirsiniz.

Doğru bilgilerle güncel kalın.

Sosyal medyada yayılan pek çok yanlış habere karşı haber kaynakları konusunda seçici olun. Haberlerden olumsuz yönde etkilendiğinizi düşünüyorsanız sosyal medya dolaşımınızı kısıtlayabilir ya da virüs dışı gündemleri takip edebilirsiniz. Fakat bu kısıtlamanın düzeyini iyi ayarlayın. Dış dünya ile bağınız sağlıklı bir düzeyde olmalı.

Psikolojik değişiklikler, zorluklar bağışıklık sistemimizi de olumsuz yönde etkiler.

Bu yüzden açık havada yapılacak etkinlikleri sürdürmek isteyebilir, size kendinizi iyi hissettirecek virüs açısından risk teşkil etmeyen aktiviteler bulabilirsiniz.

Bir şeyler üretin, yaratıcılığınızı yeniden keşfedin.

Depresif semptomlardan korunmanın en önemli yollarından biri de üretkenliktir.

Hastalık belirtilerini Google’lamayın.

Sağlık kuruluşlarından ve konunun uzmanlarından doğru bilgiler edinin.

Rahatlama tekniklerini öğrenin.

Doğru nefes alma, meditasyon ya da internetten bulabileceğiniz pek çok tekniği hayatına eklemleyebilirsiniz.

Aşırı endişeli olduğunuzu düşünüyorsanız, endişelerinizi bir kâğıda yazın.

Belki bu dönemde günlük tutmak isteyebilirsiniz. 

Hastalıkla ilgili düşüncelerinizin ve koruyucu önlemlerinizin obsesyona dönüşmesine izin vermeyin.

Elinizde olmaksızın hijyeninize gereğinden fazla dikkat ediyor ya da hasta olup olmadığınıza dair aklınızdan atamadığınız düşüncelere kapılıyorsanız kendinize bir “endişe saati” belirleyerek düşüncelerinizi erteleyin, temizlik önlemlerinizi normal sıklığa çekmeye çalışın.

Geçmişte sizde anksiyete yaratan durumlarla nasıl baş etmiştiniz tekrar hatırlayın!

Stres yaşamanız olağan ama ciddi kaygı, yoğun stres, artan panik ataklar, uykusuzluk, yeme sorunları gibi belirtiler gösteriyorsanız, online psikoterapi gibi yöntemlerle bir ruh sağlığı uzmanına başvurabileceğinizi ve yalnız olmadığınızı unutmayın!