Karantinada Biraz Müzik Biraz Parti

Röportaj: Tanju Tariz

Sayı: 172, Sayfa: 55,56

İstanbul queer eğlence hayatındaki DJ performanslarından birçoğumuzun tanıdığı Şevval Kılıç ile karantina dönemi deneyimlerine ve eğlence sektöründeki lubunyaların neler yaşadıklarına dair konuştuk.

Gullümü ve müziği bol olan bu röportajda dayanışma var, dans var, âşık olunası DJ’ler var; e ne duruyorsun, hadi oku lubunya!

Şevval selam, karantina süreci seni nasıl etkiledi?

Ben çok paniklememekle beraber elbette ilk olarak bir korku yaşadım virüsten ve etkilerinden dolayı. Fakat karantina süreci korkutucudan ziyade başka bir sürü şeyi de sorgulamama sebep oldu; ekoloji, geleceğe dair tahminler teoriler, insanlar arası ilişkiler ve sürecin faturasının hele hele bu coğrafyada çok ağır sonuçlarının olabileceği gibi ama ben dünyanın en drama istemeyen insanı olduğum için daha çok bu süreci nasıl doğru değerlendiririz filan gibi düşüncelere gark ediyorum kendimi. Hong Kong metrosuna bir yazı yazmışlar; “Normale dönmek için çabalamayın, o ‘normal’ yüzünden oldu her şey, o ‘normal’ çok kötüydü, büyük resmi görün!” gibisinden… Normalde bu tarz şeylerden hiç hazzetmem ama bu duvar yazısı bana baya isabetli geldi mesela.

İş hayatın nasıl etkilendi?

Salgının ilk ve en büyük ekonomik etkilerinden biri, benim ve benim gibi gece çalışan, eğlence sektöründe olan garsonundan tut bar çalışanlarına kadar büyük bir grubun gelirinin anında durması oldu. Üstelik bunun kısa sürede de iyileşeceğine dair bir öngörüm yok maalesef, mekânların toparlanması ve çalışanları ile eski rutine dönmesi zaman alacak gibi görünüyor. Amaaaaaa! Şekerim biz lubunyayız, survival canlılarız… Biz ne salgınlar, hiv pandemileri görmüş atlatmış bi komüniteyiz, bu süreci de gerek dayanışarak gerek birbirimizi iyileştirerek geçireceğiz/atlatacağız, eminim.

Karantina günlerinde Şevval’in bir günü nasıl geçiyor? Evde kalmak senin için nasıl bir deneyim?

Evde kalmak beni nasıl etkilesin ben zaten ev kızıyım:) O yüzden uzun bir süre hiçbir sorun yaşamadım. Zaten kaçırdığım hiçbir şey de olamazdı bu sefer, çünkü herkes evindeydi. Ama bu bir zorunluluk olduğunda asi bünyelerde sıkıntı yaratıyor tabii bir süre sonra; kendini eğlendiremez yapacak şey bulamaz hale de gelebiliyor insan. Ben yine de iyi idare ettiğimi düşünüyorum, zaten günlük rutinlerim var. Kahve çok önemli sonra ‘coffee rush’ esnasında birkaç saat muhakkak müzik dinliyorum, asla temizlik yapmıyorum. Önceden hiç kimseyi bu kadar sık aralıklarla görmüyordum şimdi herkesi her gün görüyorum, çünkü zoom… Her hafta partiliyorum, çünkü zoom… Arada çalışıp para bile kazanıyorum, çünkü zoom… :)

Karantina günlerinde online partiler organize ettiniz değil mi? Pembe Hayat’la birlikte sanırım…

Bizim bu dut kavminin gullüm ihtiyacı (büyüktür) “global pandemi” biliyorsunuz. Elbette karantina kurallarını aşmadan ilk olarak Pembe Hayat KuirFest bir set hazırlamamı istedi. Buradan[1] dinleyebilirsiniz, sonrasında hâlihazırda beraber partilediğimiz arkadaşlarımdan online parti teklifi aldım, iyi ki aldım iyi ki çaldım! Önceleri baya bir çekincem vardı çünkü bu online partilerin sanırım ilkiydi ve asla bir şey öngöremiyordum nasıl olacağına dair. Fakat o-lllllllllllaaaaaaaayy bir partiydi! ‘Play’e bastığım anda insanların dans etmeye başlaması tüyleri diken diken eden bir deneyimdi. Katılımcılar için de benim için de eğlenceliydi, herkes en güvenli alanı olan evindeyken nasıl olmak istiyorsa öyle katılıyordu partiye. Daha fazla detay veremeyeceğim, dut kavmi az edepsiz biliyorsunuz. Bu arada takip etmek ve partilerine katılmak isterseniz şuraya İnstagram hesaplarını bırakayım.[2]

Dayanışma ağı kuruldu, bu ağ nasıl kuruldu? Neden kuruldu ve bundan sonra nasıl işleyecek?

queerwaves olarak -yani 5 lubunya-, bu süreçten kötü etkilenen, herhangi bir geliri sosyal güvencesi olmayan arkadaşlarımız için bir şeyler yapmak istedik. Arkadaşlarımız diyorum çünkü bu bir “LGBTİ’yi kurtaracağız” gibi bir şey olmasın istedik, elimizin uzanabildiği, tanıdığımız birileri olsun... Hatta küçük bir grup olsun, 10 kişi olsun ama anlaşılır bir yardımımız olsun dedik. 10 kişiye 4-5 ay boyunca 1000’er lira gibi bir şey ödeyebilelim; devamlılığının olmasını umduk. Çünkü bu sürecin 1 ay sonra hemen eskisine dönmeyeceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla bu sayıyı sabit tutmayı diliyoruz. Herkesin kendi dayanışma ağını/yöntemini geliştirmesini, naçizane bu kampanyanın bir örnek olmasını istiyoruz. Bu kampanyayı para transferi konusunda kolaylık sağlayan ve şeffaflık konusunda tutumlarına inandığımız bir online platformda açtık. Buradan elde edilecek gelir herkesin/hepimizin tanıdığı, DJ, drag performans sanatçısı, bar ve servis isçisi lubunya arkadaşlarımıza gidecek.

Şevval karantina günlerinde neler dinliyor? Kaos GL okurları için ne tavsiye edersin?

Dinlemeniz için size çok da yeni olmayan birkaç şey önermek istiyorum, ilki Christian Löffler. Kendisi hem DJ hem prodüktör, aynı amanda bence bir dahi. Bu seti oldukça hipnotik ve yumuşak hatta mutlu. Çaldığı tüm parçalar kendisine aittir, erken saatler için önerimdir. Bağlantısını dipnotta bulabilirsiniz.[3]

Sıradaki David August. Çok kıskanıyorum bunu! Anası da babası da müzisyen. Dolayısıyla kendisi de bir dahi. Kariyerine klasik müzikle başlamış, çok şahaneymiş vesaire vesaire…. Aaaaartıııııı bir bibloooooo kendisi! Bu set de gayet uslu, zaman zaman ayaklarınızı sallayabileceğiniz arada ayağa da kalkabileceğiniz mutlu bir müzik. Öğleden sonra ya da hava kararmaya başlarken mmmiissss![4]

Sıradaki kişi galaktik boyutta aşk yaşadığım, taptığım, saygı duyduğum, “köylerimi işgal etsin evlerimi ateşe versin beni de kölesi yapsın!” dediğim birisi. Atanan cinsiyetiyle uyumsuz varoluşu sebebiyle lisede zorbalığa uğrayıp terk etmis, 90’larda büyük rave’lerde DJ’lere karışık kasetler satarak müzik kariyerine başlamış, dünyanın en heyecan verici turntablist’i (pikabı müzik enstrümanı ruhuyla kullanan kişi) olarak kabul ediliyor. Grand Theft Auto Online oyununda da kendini canlandırdığı bir karakteri var, bu setinde ona Mike Servito şahane bir şekilde eşlik ediyor.

Son olarak, bu sette dans etmeyen benimle görüşmeyi kessin![5]

 


[1] https://soundcloud.com/deeplysubmissive/kara-n-tina-by-sevval-kilic-for-kuirfest

[2] https://www.instagram.com/clubcoweed/?hl=tr